Účelové cvičenie
11Poskytnutie prvej pomoci pri pobyte v prírode ako aj samotný pobyh a pohyb v prírode bývajú často náročné. Praktický nácvik týchto zručností neodmysliteľne patrík k účelovému cvičeniu a preto si aj naši žiaci mali možnosť overiť ako na tom s pohybom a pobytom v prírode sú. Či by dokázali poskytnúť prvú pomoc, zorientovať sa podľa mapy, kompasu či prírodnín. Využiť prírodné zdroje na prežitie. Zostaviť si plán trasy k určenému cieľu a prekonať počas cesty niektoré prírodné prekážky.
Didaktické hry
14Počasie nám v tento deň prialo a tak sme mohli využiť vedomosti, zručnosti a návyky žiakov získaných vo vyučovacom procese so zameraním na telesnú výchovu, dopravnú výchovu, prvouku, prírodovedu, pobyt v prírode a ochranu prírody. Počas cesty na stanovište deti určovali dopravné značky a vysvetľovali dopravné situácie. Opísali postup 1. pomoci pri drobných poraneniach a ich ošetrenie. Na stanovišti Plavisko sa žiaci rozdelili do družstiev. Súťažili v rôznych hrách, ktoré mali preveriť ich obratnosť, odvahu, vytrvalosť, ale aj schopnosť kooperovať v skupine.
Tretiaci na výlete
319. 6. 2024 sa žiaci 3. ročníka zúčastnili školského výletu v okolí Liptovského Hrádku. Navštívili Hrádocké arborétum a vydali sa v ňom na cestu okolo sveta za drevinami Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Poprechádzali sa vo výnimočnom objekte zelene. Je to jedno z najvyššie položených arborét v strednej Európe. Okrem vedomostných hier si zašportovali v rôznych súťažiach a najviac ich potešila striekajúca fontána.Cestou na stanicu v podchode si prečítali na stenách rôzne názvy pamiatok v Liptovskom Hrádku. S veselou náladou, bohatými dojmami a vedomosťami sa poobede deti autobusom presunuli do našej Základnej školy v Pribyline.
Ika-tika gymnastika
3Súčasťou telesnej a športovej výchovy je aj gymnastická príprava. Na jej uskutočnenie tentokrát žiaci 1. a 2. ročníka využili hrazdy, kladinu a balančnú plošinu na školskom dvore. Žiaci zmenu privítali a s radosťou sa pustili do precvičovania športovej gymnastiky.
PaedDr. Viera Vyhlídalová
Pracovné vyučovanie v 4. ročníku prakticky
2Zostaviť si nákupný zoznam podľa receptu, pripraviť rozpočet, nakúpiť suroviny a zrealizovať prípravu jedla, aj to sa učia naši žiaci počas pracovného vyučovania. Tentokrát sa rozhodli pre prípravu langošov. Recept sme si spoločne vyhľadali v kuchárskej knihe. Rozpočet a nákup žiaci zrealizovali samostatne. Z bezpečnostných dôvodou im bola poskytnutá dopomoc len pri tepelnej príprave jedla, ale zvyšnú prácu, stolovanie a následné umývanie riadu zvládli opäť samostatne. Práca sa im vydarila a langoše boli vynikajúce!
Biológia bádateľsky
1O tom, že aj neživá príroda môže byť zaujímavá sa presvedčili žiaci 9. ročníka počas bádateľsky orientovanej hodiny biológie. Rozpoznávali a triedili minerály, zisťovali miesto ich najčastejšieho výskytu na Slovensku, chemické zloženie, typické vlastnosti a najčastejšie využitie v priemysle. Tiež si mali možnosť vyskúšať prácu s mikroskopom pri odhaľovaní záhad neživej prírody.
Deň otcov
Tretia júnová nedeľa patrí našim otcom, starým otcom a krstným otcom. Pripomíname si ňou, už vyše 100 rokov, všetkých starostlivých otcov. Zároveň je to príležitosť vyjadriť im našu lásku a úctu. Žiaci našej školy si pre svojich ockov pripravili vlasnoručne vyrobené darčeky. Určite im vyčarili úsmev na tvári.
Výtvarná výchova v 1. ročníku
Vedeli ste...
Vedeli ste, že pesnička sa dá aj nakresliť? Naši prváci to už vedia a majú na to aj svoj recept. Stačí si najskôr zaspievať známu pesničku. My sme si zaspievali Prší, prší..., Slimák vystrč rožky.... a Vo vajíčku ťukalo. Potom stačí pridať dávku trpezlivosti, trochu fantázie, veľa radosti a zamiešať farbičky šikovnými rúčkami. No a dielo je na svete. Čo poviete? Podarilo sa nám to?
Geologické bohatstvo regiónu
31.5.2024
231.5.2024 sme pokračovali so žiakmi 9. ročníka v biologickom bádaní o geologickej podstate našej Zeme. Tentokrát spoločne so žiakmi 8. ročníka sme sa mohli blišžie oboznámiť s mechanickými a fyzikálnymi vlastnosťami rôznych minerálov, s procesom ich ťažby a spracovaním, ako aj následným využitím v priemyselnej výrobe. Pani lektorka nám prostredníctvom pútavej prednášky a sprievodom po častiach expozície múzea priblížila geologický vývoj nášho regiónu Liptova. Opäť preukázala veľkú profesionalitu a chuť podeliť sa o svoje poznatky aj so žiakmi našej školy, za čo jej týmto spôsobom veľmi pekne ďakujeme.
Naše tanečníčky
Naše ôsmačky a deviatačky počas tohto školského roka nacvičovali a skúšali rôzne tance. Najradšej tancovali, ako inak, na rómsku hudbu. K nácviku tanečnej choreografie im však bola inšpiráciou aj pieseň Moja mala nema name v podaní speváčky Jadranky, ktorej piesne si dievčatá obľúbili najmä po speváčkinom vystúpení v Pribyline.
Hudobná výchova zážitkovo
Žiaci 1. stupňa na hudobnej výchove radi využívajú hudobné nástroje ako xylofón, bubienky, ozvučné drievka, ale aj gitary či klávesové nástroje. Oduševnene doprevádzajú slovenské a rómske ľudové pesničky. Prostredníctvom aktívneho sprievodu piesní na hudobných nástrojoch podporujú svoj rytmus a muzikálnosť.
Neznalosť zákona neospravedlňuje - preventívne aktivity PZ
329. mája 2024 sme pre našich žiakov v spolupráci s policajným zborom SR pripravili preventívne aktivity za účelom predchádzania trestnej činnosti, nevhodného správania sa žiakov, ako aj ničenia cudzieho majetku. Najstarší žiaci mali možnosť diskutovať na tému trestnej zodpovednosti mladistvých. Žiaci 6. a 5. ročníka si na príkladoch nevhodného správania popísali čo je to vydieranie, fyzické napadnutie a šikanovanie, a ako s nimi bojovať. Zároveň si vzájomne vysvetlili, prečo nie je správne ničiť cudzí majetok. Najmladší žiaci mali možnosť vyjadriť sa aká škola by sa im viac páčila. Čo by sa malo diať v "dobrej škole" a čím môžu prispieť, aby aj naša škola bola "dobrá". Touto cestou sa chceme poďakovať p. Poljakovej za odborné vedenie preventívnych aktivít. Veríme, že aj jej pričinením bude naša škola bezpečným miestom pre všetkých žiakov.
Medzinárodný deň mlieka
Počas tretieho májového týždňa sme si spoločne so žiakmi pripomenuli Medzinárodný deň mlieka. Pomocou rôznych aktivít sa žiaci celej školy mali možnosť oboznámiť s významom mlieka, výživovými benefitmi, ale aj s jeho spracovaním od poľnohospodárov až po finálny výrobok.
Mgr. Jana Mikušová
Prezentujeme svoju šikovnosť
23.5.2024
Žiaci štvrtého ročníka dostali príležitosť zapojiť sa do súťaže s vydavateľstvom Aitec. Ich úlohou bolo odprezentovať jednu z daných tém. Žiaci sa rozhodli vypracovať upútavku pre cestovnú kanceláriu. Za objekt záujmu si zvolili oblasť svojho regiónu - Tatry. Na hodinách vlastivedy, informatiky a výtvarnej výchovy získavali informácie o regióne, tie následne spracovali a graficky dotvorili. Bonusom bola spoločná prezentácia kultúrnych, prírodných a športových zaujímavostí, ktoré pri svojom bádaní v Tatrách objavili. Veríme, že aj prostredníctvom tohto projektu mohli žiaci zažiť, že učenie môže byť aj zábava!
Požiarny poplach
Byť pripravení na nebezpečné situácie je veľmi dôležité. Preto sa každý rok na našej škole realizuje požiarny poplach, počas ktorého si žiaci, ale aj učitelia a ostatní zamestnanci školy pripomenú dôležité informácie týkajúce sa evakuácie školy. O tom, že nácvik nie je zbytočný, sme sa mohli presvedčiť pri reálnej evakuácii zdôvodu hrozby bombového útoku.
Svetový deň - pohybom ku zdraviu
10.5.2024
Svetový deň - pohybom k zdraviu sme si pripomenuli symbolicky. Obehli sme dvakrát okolo školy. O tom, že sa naši žiaci radi hýbu, svädčí úsmev na ich tvári.
Mgr. Jana Mikušová
Preventívne aktivity sú účelnejšie ako represia
6.5.2024
Prevenciu považujeme na našej škole za veľmi dôležitú. Oboznámiť mladých ľudí, aké nástrahy na nich čakajú v spojení s používaním napr. mobilných zariadení, alkoholu, ale aj drog, sme si stanovili za cieľ aj v tomto školskom roku. Uvedomujeme si, že je to dlhodobý proces a zároveň je to proces, ktorý by mal byť odborne vedený. Z tohto dôvodu sme si na podporu našich snáh privolali najpovolanejších a to zamestnancov Centra poradenstva a prevencie v Liptovskom Mikuláši. P. Fraitová a p. Glutová našim žiakom 5., 6., 8. aj 9. ročníka pomocou aktivít priblížili, čo všetko sa považuje za závislosť, ako závislostiam úspešne povedať nie, a čo je základ pre NEZÁVISLOSŤ.
Deň matiek
9.5.2024
9Deň matiek na našej škole
Deň matiek, je sviatok, ktorý pripadá na druhú májovú nedeľu. Je to výnimočný deň, kedy mamám, o čosi viac ako inokedy pripomíname, ako ich máme radi, ako si ich vážime a aké sú pre nás nenahraditeľné a výnimočné. Sme im vďační za nekonečnú lásku, za úsmev a pohladenie, za každodenné pochopenie.
Prípravy na Deň matiek
Pre mamičku moju milú,
ktorú rada mám,
veľké srdce namaľujem,
k sviatku jej ho dám.
Na Deň matiek darujem jej malú kytičku,
mamička hneď bude mať úsmev na líčku.
Exkurzia do SMOPaJ
30.4.2024
11Dňa 30.4.2024 sme so žiakmi 9. ročníka začali sled vzdelávania v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Žiaci sa prostredníctvom perfektného výkladu p. lektorky, prezentácií, videí, ale i reálnych ukážok mohli dozvedieť ako vznikol vesmír, hviezdy, galaxie, ale i naša planéta Zem. Aké procesy zohrali rolu pri ich vzniku, ktoré chemické prvky tvorili základ týchto procesov. Pomocou modelu stavby zemského telesa sa oboznámili s pojmami pevninská a oceánska zemská kôra, zemský plášť, zemské jadro. Mali možnosť porovnať ich zloženie a význam. Dozvedieť sa viac o geologických procesoch a na konkrétnych príkladoch si priblížiť ich činnosť a vplyv na tvar zemského povrchu a život organizmov. Porovnali si reálne ukážky minerálov a hornín a pozorovaním zisťovali ich znaky, využitie v bežnom živote. Na mape Slovenska si mali možnosť prepojiť vedomosti
Prihlásenie
Zvonenia
Streda 22. 1. 2025Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje